آبشار ده تنگه 

آبشار ده تنگه که یکی از آبشار های زیبای نزدیک تهران است. فاصله تهران تا روستای آهار، فاصله مناسبی برای یک گشت و گذار چند ساعته و فرح بخش است. فقط کافی است تا چند ساعتی رانندگی کنید. سپس به سمت جاده فشم بپیچیده و از جاده راهی آهار و در مسیر انحرافی به روستای سنگان این روستای خوش آب و هوا برسید. علت اینکه آبشار سنگان به این نام در آمده موقعیتی که در شمال غرب روستای سنگان واقع شده و از کوه پهنه حصار می‌جوشد.

 

آبشار ده تنگه یا همان آبشار زیبای سنگان

 

آبشار ده تنگه یا سنگان چرا خاص است؟

این روستا جاده فوق‌العاده زیبایی دارد و منظره کوه‌ها و ابرها بسیار دیدنی است. راه رفتن در کوچه باغ های زیبا در فصل بهار هر گردشگری را با چشم بسته به این مسیر زیبا می‌کشاند، اما در همین نزدیکی، جاذبه‌هایی است که اگر بیشتر فرصت داشته باشید، می‌توانید تجربه‌ای تکرار نشدنی به دست آورید. نزدیکی آبشار سنگان به شهرستانک، وردیج، آبشار خور دلایل دیگری است که این مقصد را منحصر به فرد کرده‌اند. پس برای دیدن آن‌ها درنگ نکنید.

 

 

در آبشار ده تنگه یا سنگان چه می‌بینیم؟

آبشار سنگان یکی از مقاصدی بهاری و زمسنانی است که هر کوه نورد، طبیعت گردی، و یخ نوردی را به سمت خود میکشد از میان کوچه باغ های آن که گذر می‌کنید، درختان زیبای سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو و گیلاس و طبیعت زیبای منطقه جشم نواز است. و نهایت با رسیدن به آبشار سفرتان به اوچ خود خواهد رسید این آبشار به‌اندازه‌ای بلند است که از فاصله‌ای دور می‌توان آن را دید و خستگی پیاده‌روی کوتاه انجام‌شده از بدن را به در کنید. ارتفاع آبشار به ۳۰ متر می‌رسد و محل ریزش آب به‌صورت صخره‌ای و کاملاً عمود بر زمین است. در فصول سرد سال به دلیل برودت هوا، آب آبشار یخ میزند و منظره واقعاً زیبایی رو ایجاد می‌کند اما در عوض به دلیل ارتفاع و برف رسیدن به آبشار نیز سخت‌تر می‌شود.

طبیعت ده تنگه

تپه‌ها و کوهستان‌های این منطقه به دلیل برخورداری از آب فراوان، خاک حاصلخیز و شرایط رشد مطلوب مخصوصاً در فصل بهار میهمان گونه‌های گیاهی خوراکی و درمانی مثل ریواس، آویشن، کنگر، پونه و غیره است.
با توجه به داشتن آب‌وهوای کوهستانی جانورانی مانند قوچ، میش، کل، بز، گرگ، شغال، روباه و پرندگانی از نوع کبک، مرغ کوهی، عقاب، شاهین، جغد، بلبل، شانه‌به‌سر و دارکوب در این محدوده دیده‌شده‌اند.

آبشار سنگان مقصدی مناسب برای علاقه‌مندان به کوهنوردی، طبیعت‌گردی و یخ‌نوردی به شمار می‌رود.

کی به آبشار ده تنگه سنگان برویم؟

بهترین زمان که به این آبشار زیبا سفر کنید اگر اغراق نباشد هر زمان حرفی برای گفتن دارد؛ در زمستان، بیش از هر چیز کوه‌های پوشیده از برف روستای سنگان و آبشار یخ زده به چشم می‌آید. که برخی ترجیح می‌دهند این فصل را برای سفر به آبشار سنگان برنامه‌ریزی کنند. هم‌چنین این فصل برای یخ‌نوردان فصل مناسبی است. اما همیشه اگر بدنبال این هستید که بهترین فصل را برای رفتن به آبشار سنگان انتخاب کنید ما فصل بهار زیبا و با پر آبی این آبشار رو برو می‌شود.  

 

در سفر به آبشار سنگان با خود چه چیز‌هایی ببریم؟

برای سفر کردن در فصل بهار و به خصوص آبشار سنگان کافیست کفشی مناسب بپوشید و وسایل ضروری‌ را در کوله‌تان قرار دهید. عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب،باتوم کوهنوردی و کلاه آفتاب‌گیر از لوازم پیشنهادی ما برای سفر به مناطق کوهستانی است. با همراه داشتن دوربین عکاسی می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری خلق کنید؛ بهتر است همیشه در مسیر های کوهستانی سبک و راحت سفر کنید.اما حواستان را جمع کنید تا باران های بهاری غافل گیراتان نکند پس بارانی یا پانچو فراموش نشود.

 

تور آبشار سنگان

برای رفتن به آبشار سنگان، بهتر است به‌همراه تور و راهنمای مجرب سفر کنید. لذا تور آبشار سنگان که یکی از توهای پرطرفدار چرخ گردون در بهار است که در آن می‌توانید لذت قدم زدن در کوچه باغ های زیبای بهاری و دیدن سمفونی آبشار بازدید کنید. قیمت تورآبشار سنگان نسبت به خدماتی که در این تور ارائه می‌شود و حذف دغدغه شما درباره برنامه‌ریزی سفر، زمان مناسب حرکت و  مقابله با مشکلات احتمالی سفر به آبشار در نظرگرفته شده است. قیمت تور آبشار سنگان مربوط به هزینه حمل‌ونقل، غذا، بازدید از جاذبه‌ها، لیدر محلی و لیدر همراه تور، استراحت در آبشار سنگان و بسیای نکات دیگر در نظر گرفته‌شده‌است. ‌‍‌

اقامت در سنگان 

معمولا تور آبشار سنگان از تورهای یکروزه است و نیازی به اقامت در روستای سنگان و آبشار سنگان نیست. اما اگر بدون تور به این آبشار سفر کردید و مدت زمان بیشتری به سفرتان اختصاص دادید؛ باید در خانه محلی یا اقامتگاه سنگی سنگان اقامت بگیرید.

 

 

 

در سفر نباید فراموش کنیم و مراقب طبیعت زیبای آبشار سنگان باشیم. کیسه زباله به همراه داشته باشیم و چیزی جز ردپای مهربانی بر روی این مسیر کوهستانی به جا نگذاریم.

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت چرخ گردون