خلخال به اسالم

خلخال یکی از جاذبه‌های گردشگری استان اردبیل است. این شهر زیبا در ارتفاع ۱۸۴۳ متری از سطح دریا قرار داشته و دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. بیشترین جاذبه این شهر مربوط به جاده اسالم به خلخال است که پوشیده از جنگل‌های تالش و مراتع است. این جاده از شهر اسالم در استان گیلان آغازشده و به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل منتهی می‌شود. روستاهایی که در این مسیر قرارگرفته‌اند زیبایی بی‌نظیری به این جاده منحصربه‌فرد داده‌اند. اکثر گردشگران که حال به‌صورت تورهای مسافرتی و یا برای طبیعت‌گردی به خلخال می‌روند، برای چندین روز در این جنگل اسکان می‌یابند.

مناظر طبیعی و گردشگری خلخال و اسالم

در میان تمامی جاذبه‌های زیبایی مانند روستای کزج، روستای برندق، روستای دیدنی خلخال، قلعه خشتی گیلوان، حوضچه‌های آب گرم، پل پردیس، حمام نصر و آبشار آقبلاغ، جنگل پیمایی نمایی دیگر داشته و جز تجربه‌های ناب گردشگری برای هر توریست است. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که دیدن از مناظر طبیعی باعث طراوت روحتان می‌شود، باید گفت که این شهر می‌تواند تا حد زیادی مفهوم زیبایی را در چشمانتان تغییر دهد. در زیر به برخی از این مناظر حیرت‌انگیز اشاره می‌نماییم.

جنگل پیمایی در جاده زیبایی خلخال و اسالم

قطعاً یکی از زیباترین و منحصربه‌فردترین پیاده‌روی‌ها، می‌تواند جنگل ‌گردی در مسیرهای خلخال تا اسالم باشد. این مسیر از خلخال شروع‌شده و تا منطقه ییلاقی اسالم ادامه می‌یابد. در مسیر به دلیل تغییر ارتفاع شاهد تنوع درختان و رنگ‌های آن خواهید شد، این جاده اغلب مه‌آلود بوده و دارای درختان انبوهی در مسیر است. دیدن این مناظر زیبا چشم هر گردشگری را جلب کرده و با گذر از این جاده می‌توانید اتومبیل‌های زیادی را ببینید که کنار جاده متوقف‌شده و از زیبایی آن لذت می‌برند.

رفتن به این مکان هم با تورهای مختلف گردشگری امکان‌پذیر است و هم می‌توان در جمع‌های دوستانه به کوه‌پیمایی و جنگل نوردی پرداخت. وجود گردشگران زیاد باعث شده است که مردمان بومی برای آن‌ها مکان‌هایی در نظر بگیرند و درازای دریافت اجاره‌بها آن را در اختیار توریست‌ها قرار دهند.

 سفر به بهشت با تور خلخال تا اسالم

شرکت‌های مسافری زیادی تور خلخال تا اسالم را برگزار می‌کنند. اغلب این شرکت‌ها این تورها را در فصل تابستان برگزار کرده تا بازدیدکنندگان از آب‌وهوای معتدل تابستانی آن لذت ببرند. ازآنجایی‌ که این منطقه هنوز برای تمامی طبیعت دوستان شناخته‌شده نیست، یک جنگل بکر محسوب شده و جاهایی دیدنی زیادی برای گردشگران دارد. شرکت در این تورهای خلخال تا اسالم نیاز به‌صرف زمان چندین روزه داشته و باید شخص توان پیاده‌روی‌های طولانی را داشته باشد.

این مسیر باگذشت از جاده‌های خاکی، سربالایی‌ها، گذر از رودخانه‌های کم‌عمق، عبور از پل‌های معلق چوبی و دیدن حیوانات بومی آن منطقه همراه است. بنابراین اگر شما فردی هستید که از این مناظر لذت می‌برید، تور خلخال تا اسالم می‌تواند کاملاً شمارا راضی کند. در این سفر شما بایست وسایل لازم برای اقامت چندین روزه همراه خود داشته باشید. که هماهنگی برای این کار را با لیدر گروه خود انجام می‌دهید.

طبیعت‌گردی از خلخال تا اسالم

جاده اسالم به خلخال دارای مسافتی به‌اندازه ۷۰ کیلومتر بوده که سراسر پوشیده از جنگل است. وجود رطوبت در کل جاده، جزئی از زیبایی‌های جدایی‌ناپذیر آن در تمام طول سال است. این زیبایی حتی در تابستان هم به دلیل وجود سردی هوا در منطقه کوهستانی خلخال وجود دارد. این مسیر برای کسانی که از طرف اسالم به‌سوی خلخال روانه می‌شوند، با جنگل آغازشده و پس از یک ساعت رانندگی به دشت‌های انبوه و سرسبزی می‌رسند. به همین دلیل این جاده یکی از زیباترین جاده‌های ایران به‌حساب می‌آید.

علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد در این جنگل، گردشگران باید در هر دقیقه منتظر تغییرات ناگهانی آب و هوا باشند. زیرا ممکن از در بخشی از جاده مه بوده و در بخش دیگر ریزش  باران و سپس به‌یک‌باره هوا آفتابی شود. این زیبایی در کنار دیدن حیوانات اهلی در کنار جاده و رود خورشانی که تا مسیری طولانی با شما هم‌سفر است، باعث می‌شود که بسیاری از مسافران در کنار جاده اُتراق کنند.

دیدن از این جاده در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به دلیل شکوفایی گل‌های قرمز شقایق در بدنه سرسبز این جاده که پوشیده از مه است، شگفتی‌هایی زیادی را می‌آفریند. قسمتی از این دشت‌های پر گل در منطقه ییلاقی متش که نرسیده به گردنه الماس است قرار دارد.

 «یادمان باشد در بوم گردی هیچ چیز بر جای نگذاریم و جز عکس و خاطره خوش و سوغات از مردم محلی، از سفر چیزی به یادگار برنداریم»

(این مطلب در چرخ گردون و توسط واحد تولید محتوا نوشته شده است)