تور نخجوان آذربایجان

نخجوان که یکی از شهرهای زیبای باکو و جومهوری خود مختار آذربایجان نزدیک به شهر جلفا است. فاصله تهران تا نخجوان حدود ۱۱ ساعت است، فاصله مناسبی برای یک گشت و گذار چند روزه و فرح بخش  مناسب است. فقط کافی است تا دو روز مرحصی داشته باشید و رانندگی کنید یا با اتوبوس و قطار خودتان را به جلفا برسانید. سپس از مرز به سمت جلفا و حدود ۴۰ دقیقه بعد به شهر زیبای نخجوان این شهر خوش آب و هوا و آرام بخش برسید.

 

 نام نخجوان 

علت اینکه به این نام در آمده تمدن و تاریخ و روایت هایی است که به آن این لقب را داده است ریشه نام نخجوان در زبان پارسی پهلوی است یعنی معرب واژه نخگیرپان (نخگیر= شکار و پان پسوند نگهبانی که روی‌هم‌رفته به معنی شکارگاه می‌باشد) و مهم‌ترین سند معتبر کتاب ایران در زمان ساسانیان نوشته کریستین سن است. عده کمی از زبان شناسان این واژه را ترکی شدهٔ نقش جهان می‌دانند. البته برخی از اشخاص در جمهوری آذربایجان آن را با نام نقش جهان نیرمیشناسند.

شهر نخجوان

 نخجوان آذربایجان چرا خاص است؟

این شهر با قدمت تاریخی جای جای  زیبایی دارد و منظره کوه‌ها و ابرها بسیار دیدنی است. راه رفتن در خیابان‌های زیبا در فصل بهار هر گردشگری را با چشم بسته به این شهر زیبا می‌کشاند، اما در همین نزدیکی، جاذبه‌هایی است که اگر بیشتر فرصت داشته باشید، می‌توانید تجربه‌ای تکرار نشدنی به دست آورید. نزدیکی شهر به جلفا و آبشار آسیاب‌خرابه، کلیسای سنت استپانوس، رود ارس  دلایل دیگری است که این مقصد را منحصر به فرد کرده‌اند. پس برای دیدن آن‌ها درنگ نکنید.

در نخجوان چه می‌بینیم؟

این شهر زیبا یکی از مقاصدی بهاری و زمسنانی است که هر  گردشگر و اهل سفر، طبیعت گردی، و شهر گردی را به سمت خود میکشد در میان خیابان های زیبای آن که گذر می‌کنید، معماری زیبای این شهر و نظم و نقاشی زیبای ساختمان‌ ها،نشان از روحیه شاد مردم این شهر است. طبیعت زیبا در منطقه جشم نواز است. و در فصل بهار نهایت با رسیدن به باتابات سفرتان به اوچ خود خواهد رسید این دریاچه از جاذبه های طبیعت گردی محصوب می‌شود  که در فاصله‌ ۷۰ کیلومتری این شهر در منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد. رویای یک دشت پر گل در بهار عکاسان زیادی را مجاب میکند تا به آین منطقه بیایند. 

تپه‌ها و کوهستان‌های این منطقه به دلیل برخورداری از آب فراوان، خاک حاصلخیز و شرایط رشد مطلوب مخصوصاً در فصل بهار میهمان گونه‌های گیاهی خوراکی و درمانی مثل بابونه، قاصدک، ریواس غیره است.
 مقبره مومنه خاتون، سرای خان، قلعه قدیمی، مقره نوح، بازار قدیمی، غار اصحاب کهف دیگر جاذبه های  هستند که می‌توانید برای آنها وقت بگذارید و از دید آنها  لذت ببرید. 

نخجوان مقصدی مناسب برای علاقه‌مندان به شهر گردی، طبیعت‌گردی و  به شمار می‌رود.

کی به نخجوان برویم؟

بهترین زمان که به این شهر زیبا سفر کنید اگر اغراق نباشد هر زمان حرفی برای گفتن دارد؛ در زمستان، بیش از هر چیز کوه‌های پوشیده از برف در مناطق مختلف و دریاچه یخ زده اوزون اوبا به چشم می‌آید. که برخی ترجیح می‌دهند این فصل را برای سفر به نخجوان برنامه‌ریزی کنند. اما همیشه اگر بدنبال این هستید که بهترین فصل را برای رفتن به جمهوری خود مختار انتخاب کنید ما فصل بهار زیبا و با طبیعت سبز رو برو می‌شود.  

در سفر به نخجوان با خود چه چیز‌هایی ببریم؟

برای سفر کردن در فصل بهار و به خصوص نخجوان کافیست کفشی مناسب بپوشید و وسایل ضروری‌ را در چمدان قرار دهید. عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب،صندل کلاه آفتاب‌گیر از لوازم پیشنهادی ما برای سفر به مناطق است. با همراه داشتن دوربین عکاسی می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری خلق کنید؛ بهتر است همیشه در سفر های کوتاه سبک و راحت سفر کنید. اما حواستان را جمع کنید تا باران های بهاری غافل گیراتان نکند پس بارانی یا پانچو و یک دست لباس گرم فراموش نشود.

نخجوان آذربایجان و سفر به آن 

برای رفتن به نخجوان، بهتر است به‌همراه تور و راهنمای مجرب سفر کنید. لذا تور نخجوان که یکی از توهای پرطرفدار چرخ گردون در بهار است که در آن می‌توانید لذت یک سفر ارزان خارجی را همراه با جاذبه های زیبای بهاری و دیدن رقص گل بر روی چمن زار بازدید کنید. قیمت تور نخجوان نسبت به خدماتی که در این تور ارائه می‌شود و حذف دغدغه شما درباره برنامه‌ریزی سفر، زمان مناسب حرکت و  مقابله با مشکلات احتمالی سفر به آذربایجان در نظرگرفته شده است. قیمت مربوط به هزینه حمل‌ونقل، غذا، بازدید از جاذبه‌ها، لیدر محلی و لیدر همراه تور، استراحت در هتل و بسیاری نکات دیگر در نظر گرفته‌شده‌است. ‌‍‌

ریشه نام نخجوان

در گویش‌های مختلف به نخجوان، «ناخ جوان»، «ناخ جاوان»، «ناخ ایجه‌وان»، «ناخ‌ایجاوان» هم گفته‌ شده که بر پایه نظر زبان‌شناس قرن نوزدهم “جان هنریش” این نام از «ناخ‌ناگان ایجه وان» در زبان ارمنی گرفته شده و به معنی «نخستین استراحتگاه» است. بر پایه نوشته‌های انجیل، نوح پس از فرونشستن جوشش طوفان در کوهستان آرارات فرود آمده بود. بدان سبب این با گویش ارمنی بدین نام نامیده شد. اما در زبان و گویش آذربایجانی به این مکان «نوح چیخان» یعنی جایی که نوح در آمد هم گفته می‌شود.

اقامت در نخجوان 

معمولا تور نخجوان از تورهای سه و نیم روزه است بهترین پیشنهاد ما برای اقامت در نخجوان هتل تبریز و هتل ساعت است. هتل تبریز در کنار حمام تاریخی در دل شهر قرار دارد و بهترین انتخاب شما محسوب میشود با کمی فاصله هتل ساعت یکی دیگر از بهترین هتل ها است. اگر به دنبال هتل های دیگر یا بهتر هستید هتل دوزداغ بهترین هتل نخجوان همراه با امکانات رفاهی و پارک آبی و کارتینگ رفا شما را فراهم می‌کند اما لازم است بدانید ایراد این هتل فاصله آن از شهر خواهد بود. 

مزایای مهمانانی که در هتل تبریز نخجوان اقامت دارند:
 1. امکان دسترسی به مراکز خرید و پارک‌های اصلی بدون نیاز به تاکسی
 2.  اینترنت پرسرعت رایگان
 3. چایخانه سنتی، رستوران مجلل و کافی بار لوکس با غذا‌های محلی و خوشمزه
 4. استخر سرپوشیده، سونا و جکوزی رایگان
 5. سالن ویژه مخصوص بازی برای کودکان
 6. سالن بدن‌سازی و بیلیارد رایگان
 7. موسیقی زنده در ایام خاص و تعطیلات ویژه
 8. فولبرد بود غذا در سه وعده صبحانه ، نهار شام
مزایای مهمانانی که در هتل دوزداغ نخجوان اقامت دارند:
 1. امکان دسترسی به مراکز خرید و پارک‌های اصلی نیاز به تاکسی بیرون از شهر است.
 2.  اینترنت پرسرعت رایگان
 3. استخر رو باز و پارک آبی رایگان
 4. استخر سرپوشیده، سونا و جکوزی رایگان
 5. سالن ویژه مخصوص بازی برای کودکان
 6. سالن بدن‌سازی و بیلیارد رایگان
 7. موسیقی زنده در ایام خاص و تعطیلات ویژه 
 8. فولبرد بود غذا در سه وعده صبحانه ، نهار شام 
 9. دارا بودن زمین های بازی تنیس و کارتینگ
مزایای مهمانانی که در هتل ساعت نخجوان اقامت دارند:
 1. امکان دسترسی به مراکز خرید و پارک‌های اصلی بدون نیاز به تاکسی
 2.  اینترنت پرسرعت رایگان
 3. نزدیک به چایخانه سنتی هتل تبریز، رستوران مجلل و کافی بار لوکس با غذا‌های محلی و خوشمزه 
 4. موسیقی زنده در ایام خاص و تعطیلات ویژه
 5. فولبرد بود غذا در سه وعده صبحانه ، نهار شام
اطلاعات ضروری تور نخجوان

زبان رسمی: آذری

واحد پول: مانات آذربایجان (AZN)

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز

پیش شماره کشور: ۹۹۴+

پیش شماره منطقه: ۳۶

اختلاف ساعت با تهران: نیم ساعت جلوتر است.

شماره اضطراری: ۱۱۲

 

غذاهای محبوب در تور نخجوان

سفر هرچقد جذاب باشد یکی از بخش های آن شکم است و هر گردشگری علاقه دارد تا یکی از مهمترین عناصر در مردم کشور جمهوری آذربایجان را تست کند  نخجوانی ها هم از این قاعده خارج نیستند. اغلب غذاهای این کشور همسایه، بر پایه گوشت و سبزیجات تازه و فصلی اش شهرت دارد. از همین رو در این قسمت از راهنمای سفر به نخجوان می خواهیم به چند مورد از محبوب ترین غذاها در این کشور اشاره کنیم.

 • دلمه | Dolma

غذایی مشابه با غذای خودمان در جمهوری آذربایجان به نام دلمه وجود دارد که انواع مختلفی نیز دارد.

 • دوشبارا | Dushbara

دوشبارا یک نوع غذای سنتی در جمهوری آذربایجان است که ظاهر آن شبیه پیراشکی هایی است که در ایران می پزیم.

 • لاوانگی | Lavangi

یک نوع خورشت آذری است که مواد تشکیل دهنده ی آن مرغ یا ماهی شکم پر است.

 • لوله کباب | Lyula-kabab

این غذا نوعی کباب است که شباهت زیادی به کباب کوبیده خودمان نیز دارد. ماده اولیه کباب را با ترکیبی از گوشت بره، سبزیجات معطر و ادویه تهیه می کنند. سپس آن را به سیخ کشیده و بر روی ذغال کباب می کنند.

قطاب | Qutab

بله درست خواندید، قطاب نوعی غذا است در جمهوری آذربایجان که شبیه به پیراشکی است. خمیر قطاب آذربایجان را با استفاده از آرد، آب، تخم مرغ و نمک تهیه می کنند و سپس شکلی هلالی به آن می دهند.

حمل و نقل در نخجوان

برای جابه‌جایی در سطح شهر، بهترین وسیله تاکسی است که همیشه هم در دسترس است. نرخ تاکسی‌ها مصوب و ثابت است. از لحاظ امکانات در تمام شهر صرافی، دستگاه خودپرداز و کافی‌نت بیشتر از حد موردنیاز پیدا خواهید کرد.

 

در سفر نباید فراموش کنیم و مراقب طبیعت زیبا و شهر نخجوان باشیم. از آوردن لوازم یکبار مصرف و تولید زباله خودداری کنیم و چیزی جز ردپای مهربانی بر روی این مسیر به جا نگذاریم.

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت چرخ گردون