سرپوش تنگه کجاست ؟

سرپوش تنگه  که از آن مناطقی است که بیش از آن چه ما فکر کنیم از کنار آن گذشته‌ایم اما از آن بازدید نکرده‌ایم. این منطقه در قسمت انتهایی جاده چالوس قرار دارد. و برای یک جنگل‌پیمایی در مسیر مسطح بسیار مناسب است.

علت نام‌گذاری این منطقه وجود یک تنگه در انتهای مسیر است که درختان سر به فلک کشیده روی آن را با شاخه و برگ خود پوشانده اند .به همین دلیل آن را سرپوش تنگه  می‌نامند. منطقه شامل دو تنگه است. در تنگه اول شاهد خزه ها و آب روان برزوی آن و خنکای تنگه خواهید بود که عبور از تنگه اول با رد شدن از یک آبشار کوچک و کمی سخت پایان می‌پذیرد. در ادامه وارد تنگه دوم خواهید شد که در انتهای آن صدای آب و آبشار قرار دارد که فرود و صعود از آن بدون تجهیزات خطرآفرین است و پس از آن مسیر جنگلی و کمی سخت به همراه لیدر محلی خواهد شد.

imageframe-image
  • پنج دلیل اصلی برای سفر به سرپوش تنکه
  1. بازدید یکی از ۱۰ جاده برتر جهان (چالوس)
  2. بازدید از یکی از تونل  های دست کن ایران به نام کندوان
  3. آب بازی و تجربه سعود به آبشار
  4. بازدید از آبشار
  5. آشنایی با پدیده پولژه(تنگه های به وجود آمده توسط آب)
  6. دور نمای یکی از بزرگترین دره های خطر ناک ایران (دره کمجل)
  • زمان سفر برای بازدید از تور یک روزه سرپوش تنگه چه فصلی از سال است؟

زمان مناسب برای برای دیدن سرپوش تنگه فصل بهار (از ابتدای اردیبهشت) و تا آواخر تابستان است. در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید رودخانه‌نوردی کنید روزهای گرم سال را انتخاب نمایید. چرخ گردون در این فصول تورهای مختلفی برای شما عزیزان و بازدید از این تنگه دارد.

  • از چه مسیری به دیدن این تنگه برویم؟

مسیر دسترسی به این منطقه از طریق جاده کرج-چالوس، پس از مرزن آباد و قبل از پلیس راه چالوس، اولین فرعی روستای محمد آباد قابل دسترسی است. شایان ذکر است قسمتی از مسیر از میان باغ های شخصی عبور میکند که برای گذر از آن نیازمند هماهنگی با نگهبان باغ است.

  •  برنامه پیشنهادی چرخ گردون برای سفر به تنگه چیست؟

 

imageframe-image

چرخ گردون برای بازدید از این منطقه سفری یک روزه را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کند.

صبح زود به سمت جاده چالوس حرکت کنیم تا قبل از ظهر به ابتدای مسیر سرپوش تنگه برسید. از تهران تا چالوس حدود ۱۷۶ کیلومتر به مدت ۴ ساعت (در ماشین و در شرایط عادی جاده) در راه خواهید بود. لذت پیاده‌روی تا منطقه سرپوش تنگه در مسیر کوهستانی را تجربه خواهید کرد. پس از حدود حدود ۲ ساعت جنگل پیمایی سبک به  ابتدای تنگه خواهید رسید. ناهار دلچسبی دراین طبیعت بی‌نظیر میل کنید. گذر از آبشار و طبیعت‌گردی در جنگل‌های هیرکانی سفرتان را به‌یادمادنی تر خواهد کرد. حوالی عصر به سمت تهران حرکت کنید تا قبل از شب به تهران برسید.

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت چرخ گردون