از گردش در آبادی تا شب‌نشینی کویری طبس

طبس دیاری است در شرق و شمال شرقی ایران که این اواخر، دو استان خراسان جنوبی و یزد بر سر مالکیت آن، باهم کشمکش‌هایی داشته‌اند. نیازی به توضیح نیست که طبس مانند اکثر مساحت این سرزمین گرم است و خشک؛ اما آنچه سبب تمایز می‌شود، حضور آب، سبزی و زیبایی و آبادانی در دل این شهر شنی است. نکته‌ی جالب اینکه، شن‌های کویر همین ناحیه، سرنوشت پرزیدنت کارتر، رئیس‌جمهور وقت ایالات‌متحده امریکا را تغییر دادند؛ با ما همراه باشید تا دقیق‌تر به موضوع بپردازیم.

خاک بی‌قرار و خطرناک طبس

قبل از اینکه برویم سروقت ارگ و دره و غار و باغ، باید به چهار دهه پیش بازگردیم. دیپلمات‌های آمریکایی در تهران گروگان بودند و رئیس‌جمهور وقت، دستور سری‌ترین عملیات نظامی ایالات‌متحده تا آن تاریخ را صادر کرد. نقشه این بود که نیروهای ویژه در طبس فرود آیند، سپس خود را به تهران برسانند و باقی ماجرا (که فراوان شنیده‌ایم)، اما شن‌های طبس سر ناسازگاری گذاشتند و شد، آنچه شد.

به این دلیل تور طبس را با گزاره‌ی فوق آغاز کردیم که نشان دهیم کویر همان‌قدر که زیباست و آرام، می‌تواند سخت شود و بی‌رحم. درنتیجه، اگر عزم سفر به طبس و نواحی مشابه رادارید، حتماً تحقیقات کافی و وافی داشته باشید و با کارشناسان فعال در این حوزه به مشورت بپردازید. همواره به خاطر داشته باشید که این شن‌ها یک‌بار سبب شده‌اند تا ایالات‌متحده رئیس‌جمهوری یک دوره‌ای داشته باشد (شکست عملیات سری کارتر باعث شد تا رقیب جمهوری‌خواه او سر قدرت بیاید) این یعنی، شن‌های کویر خطرناک عمل می‌کنند.

چرا باید به طبس سفر کنیم؟

در حالت عادی اگر کسی بند پیش را مطالعه کند قید سفر به طبس را می‌زند، اما واقعیت این است که روی مهربان این شهر کویری آن‌قدر زیبا و فریبنده عمل می‌کند که همه‌ساله تور طبس، یکی از محبوب‌ترین‌ها است. اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم، این‌که می‌توان در دل کویر زندگی شاداب و زیبایی داشت، مهم‌ترین دلیلی است که انسان متمدن امروزی را به طبس می‌کشاند. جایی که پر است از منظره‌های بکر، تونل و حفره‌های اعجاب‌انگیز و درعین‌حال، باغ‌های مصنوعی ساخت دست بشر که چون جادو، زهر گرمای هوای کویر را می‌کشد.

برنامه در تور طبس چیست؟

به سیاق همیشه، ما مبدأ را تهران در نظر می‌گیریم و شما می‌توانید بسته به شهری که هستید، سفر را شخصی‌سازی کنید. از پایتخت تا نگین زیبای کویر خراسان جنوبی، چیزی در حدود نه‌صد کیلومتر، معادل دوازده الی سیزده ساعت راه زمینی است. با این حساب اگر بعدازظهر امروز، حوالی ساعت شش بعدازظهر حرکت کرده باشیم، صبحانه را در طبس میل می‌کنیم.

پس از نیم روز طی طریق با اتوبوس و محصور بودن در آن، حالا شور و شوق بازدید از فضاهای باز و دیدنی بیداد می‌کند، اما باید هوشیار باشیم، زیرا بی‌برنامه عمل کردن سبب می‌شود دیدنی‌های فرعی رو بیایند واصلی‌ها در زیر قرار گیرند. طبس شهر پرجاذبه است، ارگ کهن دژ، امام‌زاده حسین بن موسی کاظم، چشمه مرتضی علی، باغ گلشن، دره کال جنی، روستای ازمیغان و اصفهک و غار الوان تنها گوشه‌ای از جاذبه‌های این بهشت مرموز هستند.

درنتیجه اگر موافق باشید (برنامه‌ی بازدید را بسته به ذائقه‌ی افراد یک تور می‌توان بالا و پایین کرد)، روز اول بازدید را تا قبل ناهار اختصاص دهیم به کوه‌پیمایی تا دره‌ی مرتضی علی و سپس گریزی بزنیم به چشمه‌های آب گرم و طاق بند شاه‌عباسی. پس از خوردن و آشامیدن ظهر گاه، نوبت می‌رسد به دره کال جنی و تفکر در زیبایی طبیعت. حالا زمان بازگشت به اقامت گاه و برگزاری یک‌شب نشینی کوتاه تا طلوع فردا است.

روز دوم بازدید فرارسیده. صبحانه را دورهم میل کرده‌ایم و آماده‌ایم برای یک ماجراجویی فوق‌العاده. اگرچه به روستای کریت می‌رویم و از طریق بقایای این روستا به صفحات تاریخ سفر می‌کنیم، اما گل سرسبد این بخش از سفر، شنا در آبگرم دیگ رستم، زیر نخل‌های سر به فلک کشیده است. اگر بازهم با ما هم دل باشید، ناهار را در طبیعت میل می‌کنیم و پس گام زدن در باغ‌های زیبا، به باغ گلشن می‌رویم و درحالی‌که از زیبایی ساخته‌شده به دست بشر سرمست شده‌ایم، شب‌نشینی دیگری را در محل اقامت برپا خواهیم کرد.

امروز آخرین صبحانه‌ی خود در طبس را تجربه می‌کنیم. باید وقت را غنیمت بشماریم چون آخر شب در تهران خواهیم بود. درنتیجه، پیشنهاد این است که پاها را برهنه سازیم و شن‌ها و رمل‌های کویر طبس را میان انگشتانمان بفرستیم.

امیدواریم توضیحات مختصر و چکیده ما از تور طبس، به ذائقه‌ی شما خوش آمده باشد، درهرصورت، خوشحال می‌شویم که درباره‌ی این تور با شما مکالمه‌ای بسازیم. با ما تماس بگیرید.

«یادمان باشد در بوم گردی هیچ چیز بر جای نگذاریم و جز عکس و خاطره خوش و سوغات از مردم محلی، از سفر چیزی به یادگار برنداریم» 

(این مطلب در چرخ گردون و توسط واحد تولید محتوا نوشته شده است)