یکی از معماری های منحصر به فرد و از جاذبه های خاص باکو میتوان به مرکز فرهنگی حیدر علی اف اشاره کرد

ساخت این مرکز فرهنگی حیدر علی‌اُف در شهر باکو (آذربایجان) در سال ۲۰۱۲ میلادی به درخواست الهام علی اف پسر ایشان و توسط خانم معماری به نام زاها حدید تکمیل شد.

هدف از ساخت همچین بنایی این بود که محل برگذاری برنامه های فرهنگی و هنری کشور باکو باشد،این بنا از طرح های جدید و مدرن دنیا الهام گرفته و هندسه‌ زیبای  این بنا در مقابل معماری خشک دوران شوروی ثابق که در باکو بسیار رواج داشته قرار گرفته و به جرأت آن را در هم می‌کوبد. از سوی دیگر این بنا درک و احساسات لطیف فرهنگ آذربایجان را به نمایش می‌گذارد و چهره‌ خوش بین یک ملت را نشان می‌دهد که همواره در تلاش و به آینده می نگرند. سبک تار پود این بنا و محندسی آن نوید از پیشرفت کشور آذربایجان را الهام میدهد.

طرح مرکز فرهنگی حیدر علی اُف، ارتباطی سیال و پیوسته بین معماری درونی ساختمان و محوطه اطرافش برقرار کرده است. این محوطه به عنوان یک مرکز از شهر که به تمام قسمت‌های بافت  باکو دسترسی دارد خیز برمی‌دارد تا فضای عمومی داخل ساختمان را در برگیرد و سلسله مراتب فضاهای به هم پیوسته برای مراسمات و اتفاقات فرهنگی معاصر و سنتی آذربایجان را تعریف نماید.

دسترسی ها و طبقات

این بنای زیبا در مسیر فرودگاه حیدرعلی اف و روبروی هتل اکسلسیور از هتل های زیبای این شهر واقع شده است. ساختمان در وسط یک محوطه باز قرار گرفته که واژه I LOVE BAKU به صورت یک المان در مقابل ساختمان آن ساخته شده است.و طرح و رنگی دیگر به این بنا داده است

در طبقه همسطح  خودروهای خانوادگی حیدر علی اف و همچنین مجسمه های معروفی ویقرار دارد، که بدون شک هر توریستی  را به خود جلب میکند. ناگفته نماند کافه ای شکیل و دنج در این طبقه پذیرای گردشگران عزیز برای لحظاتی کوتاه و به یادماندنی میباشد. وارد طبقه اول که میشوید شکل و شمایل نورپردازی جلوه خاصی به این مجتمع داده است. یک مانیتور در وسط سالن این مجموعه هست که شما میتوانید با انتخاب زبان و سال مورد نظر، اطلاعات مفیدی در مورد وقایع و اتفاقات سالهای مختلف این کشور را بدست آورید. در این فاصله شما به قدری مجذوب  توضیحات خواهید شد که گذر زمان را احساس نمیکنید.

همانطور که قبلاگفته شد، طبقه اول موزه ماشین های مخصوص به حیدر علی اف که به نمایش گذاشته شده است. طبقه دوم شامل  گوی بزرگی به شکل کره زمین میباشد. شما میتوانید با انتخاب کشور و یا منطقه از آن عکس حیدر علی اف با را با یکی از سران آن کشور ببینید. کمی جلوتر که بروید چیدمان و وسایل زندگی حیدر علی اف به چشم می خورد که لحظاتی از زندگی آن را برای شما تداعی خواهد کرد.

سپس در انتها نوبت به طبقه سوم میرسد که مجموعه ای از هدایای اهدایی دیگر کشورها به حیدر علی اف در آنجا به نمایش گذاشته شده اند. این هدایا شامل طلا، شمشیر، ظروف نقره ای و دیگر لوازم با ارزش ان زمان میباشند.

از آنجاییکه در این مجتمع کارهای فرهنگی نیز انجام می شود، طبقات دیگر بیشتر به مراسم و کنفرانس ها اختصاص دارد که اجازه ورود گرشگران برای این مکان ها مهیا نیست.

 

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت چرخ گردون