نخجوان ، شهر اصحاب کهف!

نخجوان ، شهر اصحاب کهف!


نخجوان یا جمهوری خود مختار تکه ای جدا افتاده از آذربایجان که خود به تنهایی قطب گردشگری آذربایجان محسوب می‌شود. و سالانه میهمان بسیاری از ایرانیان است.
نخجوان و اطلاعاتی درباره این تور  و ارمنستان

ابزار مورد نیاز سفر

اگر تابعیت ایران دارید، برای سفر به این جمهوری نیازی به دریافت ویزا نخواهید داشت. بعد از عبور از مرز، تاکسی‌ها منتظر شما هستند تا شما را به نخجوان برسانند. فاصله‌ نخجوان تا مرز جلفا تنها ۴٠ کیلومتر است، جاده‌ها هم از امنیت بالایی برخوردارند. ساختمان‌های نخجوان از نظر شکل ظاهری و محیط شهری به سایر شهرهای آذربایجان شباهت دارند با این تفاوت که تمیزتر و خلوت‌تر هستند.

تاریخچه نخجوان

این کشور در سده‌های ۹ و ۸ پیش از میلاد زیر سلطه دولت «اورارتو» قرار گرفت. در زمان پادشاهی «منوئه» (۸۱۰-۷۷۸ پیش از میلاد مسیح) لشکریان «اورارتو» با گذشتن از رود ارس به‌ سوی شمال و جلگه ایروان تاختند و قسمت‌هایی از این سرزمین را به تصرف خود درآوردند. در سده هفتم پیش از میلادبخشی از اراضی تابع دولت‌های «ماننا» و ماد بود. ولی در سده هشتم پیش از میلاد بخشی از شاهنشاهی (امپراتوری) هخامنشیان شد. از آن‌ پس فرمانروایان ارمنی از دودمان یرواندی بر نخجوان حکم راندند و این کار با موافقت کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی صورت گرفت. بعد از «یرواندیان» دودمان «ارتاشیان» و سپس اشکانیان بر نخجوان حکم‌فرمایی کردند و نخجوان بخشی از سرزمین اتورپاتکان شد. بعدها این سرزمین به دو گروه از «ناخارارهای» ارمنی تعلق یافت.

ریشه نام نخجوان

در گویش‌های مختلف به این نام، «ناخ جوان»، «ناخ جاوان»، «ناخ ایجه‌وان»، «ناخ‌ایجاوان» هم گفته‌ شده که بر پایه نظر زبان‌شناس قرن نوزدهم “جان هنریش” این نام از «ناخ‌ناگان ایجه وان» در زبان ارمنی گرفته شده و به معنی «نخستین استراحتگاه» است. بر پایه نوشته‌های انجیل، نوح پس از فرونشستن جوشش طوفان در کوهستان آرارات فرود آمده بود. بدان سبب نخجوان با گویش ارمنی بدین نام نامیده شد.

خط و زبان ارمنی

جالب است بدانید که تا سال ۱۹۲۹ خط رایج و الفبای رایج در ارمنستان فارسی-عربی بود. اما در این سال خط مردم به خط و الفبای لاتین تغییر کرد و تا سال ۱۹۳۹ میلادی از آن استفاده شد. در سال ۱۹۳۹ میلادی با اعمال سیاست‌های استالین در یکسان‌سازی خط در اتحاد جماهیر شوروی سابق خط و الفبای مردم نیز با مختصر تفاوت به الفبای سیریلیک تغییر پیدا کرد و تا سال ۱۹۹۱ میلادی به‌ عنوان خط رسمی این جمهوری خودمختار به کار گرفته شد. در سال ۱۹۹۲ میلادی پارلمان جمهوری آذربایجان خط رسمی این جمهوری را خط لاتین و زبان آن را که قبلاً آذربایجانی نامیده می‌شد به زبان ترکی آذربایجانی تغییر داد.

مهم ترین جاذبه های این شهر

مقبره مومنه خاتون:

 این مقبره در واقع یک برج هشت‌ضلعی بیست و شش متری آجری است که حکم آرامگاه را دارد؛ این آرامگاه، نماد تمثیلی ارمنستان به شمار می‌رود و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های آذربایجان است. با کاشی‌های فیروزه‌ای و خط کوفی تزیین شده. قدمت این مقبره به قرن دوازدهم میلادی برمی‌گردد. آرامگاه مومنه خاتون با ظاهر شکل یافته‌اش در بین محققان به ” شاهکار معماری قرون‌وسطی ” مشهور است. تصویر آن را در درشت‌ترین اسکناس آذربایجان نیز می‌توان یافت.

غارِ اصحاب کهف

یکی از مهمترین دیدنی‌های این تور به شمار می‌آید و در ١٨ کیلومتری این شهر قرار دارد. این غار در انتهای یک جاده‌ باریک که از جاده‌ اصلی جدا می‌شود، واقع شده. ابتدای جاده اصلی یادمانی بزرگ از سیمان به رنگ سفید با پایه‌های صورتی وجود دارد که روی آن به زبان روسی نوشته شده: غار اصحاب کهف.

موزه‌های نخجوان

موزه‌ قوچ‌های سنگی، موزه‎‌ فرش و موزه‌های دیگر آذربایجان، هر نوع سلیقه‌ای با هر علاقه‌ای را اغنا می‌کنند.

بازارهای نخجوان

اجناس بازار در نخجوان ترکیبی است از کالاهای روسی، ترک، ایرانی و طبق معمول چینی! بازار ۵٧ یک بازار روباز است که به‌ صورت غرفه‌ای تقسیم‌بندی شده است و هر روز جز یک‌شنبه دایر است، در بیرون این بازار هم میوه، سبزی و ماهی می‌فروشند. در نخجوان بازار مدرن هم پیدا می‌شود. مرکز تجارتمهم‌ترین، مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین پاساژ در نخجوان است و در طبقه بالای هتل تجارت واقع‌ شده است. آلیش وریش هم فروشگاهی است که صرفاً کالاهای تولید ترکیه -عمدتاً خوراکی- می‌فروشد و قیمت‌هایش هم با داخل ایران فرق چندانی ندارد.

 

 

 

دیدگاه

پاسخی بگذارید