گاوبانگی چیست ؟

 

گاوبانگی چیست ؟ نبردی زیبا که تاریخ ۱۵ شهریور تا اواخر مهر اتفاق می افتد و مرال های نر با فرداد های هولناک خود یک به یک حرفیان خود را برای یک مبارزه نفس گیر دعوت میکنند. تا بر قلمرو حرمسرای خود بیفزایند . این نبرد گاه همراه با فرار یک نر میشود و گاه باعث فوت یکی از دو مرال نر میشود . قلمرو های  زیادی در منطقه هیرکانی هستند که این نبرد اتفاق می انجامد. اما پارک ملی گلستان از دیرباز یکی از زیستگاه‌های پرجمعیت گوزن قرمز(مرال) در ایران بوده‌است.

اما براساس آمار موجود، جمعیت مرال طی ۳۰ سال گذشته کاهش چشمگیری داشته‌است.مرال‌های نر بالغ در فصل جفت‌گیری از اواسط شهریورماه برای جلب ماده‌ها و تشکیل حرمسرا رقابت می‌کنند. در فاصله‌ی زمانی حدود ۴۰ روز با سر دادن بانگ و آواهایی، نرهای بالغ دیگر به رقابت فرا ‌خوانده می‌شوند که گاوبانگی نامیده می‌شود.زمان گاوبانگی هرسال تهدیدی جدی برای آنها است چرا که شکارچیان با تقلید صدای مرال نر، توسط شاخی که در آن می‌دمند(گوکل) این حیوان رامی‌فریبند تا به اندازه کافی به آنها نزدیک شود. گوکل کشیدن یکی از شیوه‌های ردیابی بومی مختص این منطقه است.

برای اصلاع از‌تورهای گاوبانگی  اینجا را کلیک نمایید.

این رفتار فراخوانی می‌تواند تهدیدی برای گوزن باشد و یا اینکه به فرصتی برای تماشای بهتر آن از نزدیک تبدیل گردد. به‌دلیل آسیب‌پذیری جانور در این دوره خاص، هرساله در این فصل مسوولین پارک ملی گلستان با برپایی ایستگاه‌ها و چادرهای مراقبت در مقابل تخلف‌های احتمالی به حفاظت ویژه می‌پردازند.

 

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت چرخ گردون