چرخ گردونچرخ گردون
فراموشی رمز عبور ؟

باغ نگارستان

باغ نگارستان

همراه با شما همراهان عزیز این هفته به بازدید از باغ نگارستان خواهیم رفت .سه شنبه ۱۸ دی ماه ساعت ۱۰ صبح مترو بهارستان منتظر شما هستیم .

باغ موزه نگارستان از بناهای قدیمی تهران است که در سال ۱۲۲۲ هجری قمری (۱۸۰۷ میلادی) به دستور فتحعلی شاه قاجار به‌عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته‌شد.این بنا به سبک کلاه فرنگی ساخته شده و دارای دو عمارت عالی به نام‌های دلگشا و تالار قلمدان است. اتاق‌هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد. این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربناست. تالارها باآینه کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های باارزش مزین شده‌است.

این باغ موزه به این علت نگارستان نامیده شده‌است که در یکی از اتاق‌های عمارت آن تعداد زیادی تابلو نقاشی (اغلب پرتره) به نمایش درآمده بود. این تابلوها به‌دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش ، میرزا بابا نقاش و عبداله خان نقاش باشی کشیده شده‌است.

امروزه قسمت کوچکی از باغ و ساختمان کاخ بر جای مانده و در زمین آن، ساختمان‌هایی از جمله دانشسرای عالی سابق، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا شده‌است.

مجموعه ملک الشعرای بهار موزه مکتب کمال الملک تالار منیر فرمانفرماییان که نخستین تالار موزه به نام یک زن هنرمند ایرانی محسوب می‌شود، مجموعه مجسمه مینیاتورهای مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند،سردیس فردوسی، مجموعه و تالار محمود روح الامینی،مجموعه آثار مینیاتور و معرق چرم استاد علی اسفرجانی، صف سلام فتحعلیشاهی، اتاق کاشی‌های باغ نگارستانو کافه و رستوران از اماکن موجود در باغ نگارستان هستند.

شرایط و مقررات مهم
    1. برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی توسط آژانس قابل جابجایی می‌باشد.
    2. هزینه ورودیه در تور های سه شنبه های بدون خودرو به عهده همراهان عزیز می‌باشد.
    3. لطفا با دقت کامل برنامه سفر، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از دفتر چرخ گردون اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
    4. لطفا قبل از ثبت نام «منشور و قوانین تورهای چرخ گردون» را مطالعه فرمایید.